Ανδρουλάκης για Κύπρο: Δεν δεχόμαστε καμία επιλογή διχοτόμησης και λύσης δύο κρατών
«Δεν ξεχνάμε τους νεκρούς μας. Δεν ξεχνάμε τους αγνοούμενους και τις χιλιάδες οικογένειες, που δυστυχώς έχασαν τις πατρογονικές τους εστίες», ανέφερε σε μήνυμά του ο πρόεδρος του ΠΑΣΟΚ🕛 χρόνος ανάγνωσης: 1 λεπτό ┋ 🗣️ Ανοικτό για σχολιασμό
![Ο Νίκος Ανδρουλάκης στην Κύπρο (ΓΡΑΦΕΙΟ ΤΥΠΟΥ ΠΑΣΟΚ-ΚΙΝΗΜΑ ΑΛΛΑΓΗΣ/EUROKINISSI)](http://cdn.ethnos.gr/imgHandler/875/0c049857-bedc-4b57-a929-3c4c1481311f.jpg)
Ο Πρόεδρος του ΠΑΣΟΚ-Κινήματος Αλλαγής, Νίκος Ανδρουλάκης, κατά τη δεύτερη μέρα της παραμονής του στην Κύπρο, παρέστη το πρωί στην επιμνημόσυνη δέηση υπέρ των πεσόντων αξιωματικών και οπλιτών κατά την τουρκική εισβολή του 1974.
Το μνημόσυνο έγινε παρουσία του Προέδρου της Κυπριακής Δημοκρατίας, Νίκου Χριστοδουλίδη, στο στρατιωτικό κοιμητήριο στον Τύμβο της Μακεδονίτισσας στη Λευκωσία.
Το μήνυμα του Νίκου Ανδρουλάκη για τα 50 χρόνια από την τουρκική εισβολή στην Κύπρο
Σε δηλώσεις του ο κ. Ανδρουλάκης επισήμανε:
«Πενήντα χρόνια από την αποφράδα ημέρα της εισβολής του "Αττίλα". Δεν ξεχνάμε τους νεκρούς μας. Δεν ξεχνάμε τους αγνοούμενους και τις χιλιάδες οικογένειες, που δυστυχώς έχασαν τις πατρογονικές τους εστίες. Δεν δεχόμαστε καμία πρόκληση και καμία αμφισβήτηση των ψηφισμάτων του Οργανισμού Ηνωμένων Εθνών. Δεν πρόκειται να δεχθούμε καμία επιλογή διχοτόμησης του νησιού και λύσης δύο κρατών.
Συνεχίζουμε σταθερά τον αγώνα μας για μια δίκαιη και βιώσιμη λύση για να ζει κάθε πολίτης στο νησί με σεβασμό των δικαιωμάτων του. Με σεβασμό της προοπτικής όλων των γενεών».
Ερντογάν από κατεχόμενα: Ομοσπονδιακή λύση στην Κύπρο δεν είναι εφικτή - Λαμβάνονται ανεύθυνα μέτρα που απειλούν την ασφάλεια
Κύπρος: Τα μηνύματα Μητσοτάκη στις εκδηλώσεις μνήμης - Προκλητική φιέστα υπό το βλέμμα Ερντογάν στα κατεχόμενα
Νέο έκτακτο δελτίο της ΕΜΥ: Πότε υποχωρεί ο καύσωνας και φεύγουν τα 40άρια
Συγκλονιστικό βίντεο δείχνει τι γίνεται στον βυθό του ωκεανού την ώρα ισχυρού σεισμού
Live όλες οι εξελίξεις λεπτό προς λεπτό, με την υπογραφή του www.ethnos.gr