Ολυμπιακοί Αγώνες 2024 - Επικός Τεντόγλου μετά την πρόκριση: Αυτά που λένε για το ταρτάν είναι παπατζιλίκια!
Άνετος και αυθόρμητος ο Μίλτος Τεντόγλου στις δηλώσεις του🕛 χρόνος ανάγνωσης: 2 λεπτά ┋ 🗣️ Ανοικτό για σχολιασμό
Ο Μίλτος Τεντόγλου πέρασε με άνεση στον τελικό του άλματος εις μήκος στους Ολυμπιακούς Αγώνες και λίγο αργότερα εμφανίστηκε εξίσου άνετος (ως συνήθως) στις δηλώσεις του στην ΕΡΤ.
Ο Έλληνας άλτης σχολίασε το ένα και μοναδικό άλμα του και τις συνθήκες που επικράτησαν στον αγώνα, ενώ αναφέρθηκε και στην ποιότητα του ταρτάν το οποίο έχουν πολυδιαφημίσει οι διοργανωτές. Ωστόσο ο Μίλτος με τον γνωστό αυθορμητισμό του έδωσε τη δική του οπτική λέγοντας πως αυτά «είναι παπατζιλίκια»!
«Το στάδιο είναι πολύ ωραίο, το ταρτάν είναι πολύ καλό. Είχε λίγο κρύο για μένα σήμερα. Το πρωί είχε 17 βαθμούς. Είχε αντίθετο άνεμο, δεν ξέρω πόσο, αλλά ένιωθα αέρα όταν έτρεχα. Δεν ήταν κάτι για μένα να κάνω 8.15μ., ούτε 8.30μ.. Μπορώ να πηδήξω πολύ παραπάνω. Ήταν ελεγχόμενη προσπάθεια. Σε δύο μέρες θα μπω "όλα μέσα"» τόνισε για τον αγώνα του και τις δυνατότητές του.
Αναφορικά με το στάδιο είπε: «Αυτά που λένε ότι είναι 2% καλύτερο δεν νομίζω να ισχύουν. Νομίζω ότι είναι παπατζιλίκια. Εμένα με βολεύουν αυτά τα στάδια που έχουν τσιμέντο και από πάνω ταρτάν. Μοιάζει με αυτό του Τόκιο, απλά είναι σε άλλο χρόνο. Νιώθω καλύτερα σε τέτοιου είδους στάδια, γιατί τρέχω καλύτερα, πατάω καλύτερα, έχω καλύτερη επαφή με το έδαφος».
Για τον τελικό είπε: «Αν με ευνοήσει και λίγο ο καιρός θα είναι καλύτερα στον τελικό. Αν έχει αρνητικό άνεμο, δεν ξέρω πόσο εύκολο είναι να γίνει ρεκόρ. Πιστεύω πως αν στις έξι του μήνα έχει ευνοϊκές συνθήκες, τότε θα μπορώ να κάνω ρεκόρ».
Καζάνι που βράζει η Μέση Ανατολή: Το Ισραήλ ετοιμάζεται για συντονισμένη επίθεση του Ιράν μετά το μπαράζ ρουκετών - Έτοιμα τα καταφύγια
ΑΑΔΕ: Επιχείρηση σε πριβέ πάρτι σε βίλα στη Μύκονο – Όλα «μαύρα» και ο DJ το έσκασε μόλις είδε τους ελεγκτές
Πάνω από 3,5 βαθμούς θα ανέβει η θερμοκρασία του αέρα στην Αθήνα μέχρι το 2070 - Καμπανάκι από τους ειδικούς για το θερμικό κίνδυνο
Ολυμπιακοί Αγώνες 2024: Λύθηκε το μυστήριο με τον αποκλεισμό της θρυλικής σπρίντερ Αν Φρέιζερ Πράις
Live όλες οι εξελίξεις λεπτό προς λεπτό, με την υπογραφή του www.ethnos.gr